شركت پالايش كود | اخبار و نهاده هاي كشاورزي شركت پالايش كود | اخبار و نهاده هاي كشاورزي .

شركت پالايش كود | اخبار و نهاده هاي كشاورزي

تاسيس گلخانه هاي نوري

گلخانه خورشيدي در ايران
استفاده از روش هاي جديد براي استفاده از انرژي خورشيدي، براي يك منبع خوب، سالم و بدون خطر براي گرم شدن گلخانه‌هاي كشاورزي، جهت كم شدن ميزان مصرف كود و كم شدن مقدار مشكلات گلخانه‌داران در ارتباط با سوخت، قدمي مهم و داراي اهميت در صرفه جويي و كاهش مصرف سوخت هاي فسيلي كشور و نگهداري و حفظ آن و كاهش از آلودگي هوا و به خطر انداختن محيط زيست مي باشد. گلخانه خورشيدي در هم در مقياس كوچك و خرد و هم در مقياس بزرگ و كلان، در ديگر كشورها طراحي و ساخته و اجرا شده است . گلخانه خورشيدي كه از انرژي خورشيد استفاده مي كند تا استفاده از سوخت فسيلي حذف يا كم شود.
گلخانه‌ خورشيدي براي مكان هاي سرد كه گرم شدن اصلي تر از سرد شدن است خوب مي باشد. انرژي خورشيدي به كمك گلخانه جذب مي‌شود و چرخش تهويه‌اي هوا صورت گيرد . فضاي گلخانه هم بايد تهويه و سايه مناسب داشته باشد تا در فصل گرم و تابستان از جذب گرماي بيش از اندازه جلوگيري شود .گلخانه خورشيدي انرژي گرمايي خورشيد را به داخل انتقال مي دهد طراحي بدنه اصلي آن با توجه به اقليم و استفاده از ساختمان بستگي دارد . آب با ظرفيت گرمايشي زياد سبب شكل گيري هواي متبوع مي شود راه منتقل كردن گرما در گلخانه است كه خصوصيات جابجايي هوا را ايجاد مي كند.
گلخانه خورشيدي چيست و چه مزايايي دارد؟
طراحي گلخانه با انرژي خورشيدي
گزينه هايي كه اين گلخانه ها را از گلخانه هاي معمولي متفاوت ميكند :
 • مواد ذخيره‌اي
 • جهت و شيب
 • تهويه طبيعي
 • عايق بندي
 • ذخيره‌سازي انرژي
 • روش درست نصب پوشش‌ شفاف
گلخانه خورشيدي با اين صفات از ساير گلخانه هاي ديگر تفكيك مي شوند :
جهت و مسير گلخانه و شيب پوششهاي شفاف آن براي دريافت حداكثر گرماي خورشيدي در طول زمستان، استفاده از مواد ذخيره كننده براي حفظ كردن گرماي خورشيدي، عايق‌بندي خوب در قسمتهايي كه تابش مستقيم خورشيد كم است . راه هاي مناسب نصب پوشش شفاف جهت كم كردن از دست دادن حرارت استفاده از تهويه طبيعي براي خنك كردن گلخانه در فصل تابستان. استفاده درست از اين روش ها در طراحي گلخانه خورشيدي روش مناسبي جهت طراحي، ساخت و نگهداري انرژي خواهد بود.
جهت و جهت گلخانه و شيب پوشش شفاف آن براي گرفتن بيشترين حرارت آفتاب در فصل سرما، استفاده از تركيبات ذخيره ساز به منظور نگه داشتن حرارت آفتاب ، عايق مناسب در مناطقي كه نور مستقيم خورشيد ضعيف است راه هاي مناسب نصب يك پوشش شفاف جهت كاهش اتلاف گرما استفاده از تهويه طبيعي براي خنك كردن گلخانه در تابستان. استفاده صحيح از اين روش ها در طراحي گلخانه هاي خورشيدي راهي مناسب براي طراحي ، ساخت و حفظ انرژي خواهد بود.
اصولا از اين روش‌هاي براي ذخيره انرژي خورشيدي استفاده مي شود :
 1. بتن
 2. سنگ
 3. كاشي‌هاي كف
 4. ديواره‌هاي حامل خاكستر
در جاهايي كه مخزن نگهداري حرارت استفاده نمي شود بايد از وسايلي كه مي توانند باعث انعكاس نور به داخل گلخانه گردد بهره برد.
مزاياي گلخانه هاي خورشيدي
 1. شفافيت پنل خورشيدي: شفافيت خوب و براق بودن سطح را است به گونه اي كه انرژي خورشيدي در گلخانه را تا حد امكان مورد استفاده قرار گيرد.
 2. صرفه جويي در مصرف انرژي
 3. كاشت چندين محصول
 4. برداشت محصولات طي بازه هاي زماني مشخص
 5. كيفيت محصولات

برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۱۲:۴۰:۰۰ توسط:شركت پالايش كود موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :