شركت پالايش كود | اخبار و نهاده هاي كشاورزي شركت پالايش كود | اخبار و نهاده هاي كشاورزي .

شركت پالايش كود | اخبار و نهاده هاي كشاورزي

زعفران را چگونه ميكارند؟

كشت زعفران در گلخانه
گياه زعفران يكي از كم دردسرترين گياهان براي كشت است . زيرا ميتوان به راحتي در گلخانه و حتي حياط خانگي اين گياه را پرورش داد و حتي كسب درآمدي از اين راه بدست آورد. كشت گياه زعفران در ايران به سه هزار سال قبل مربوط مي شود و احتمالا از دوره ماد ها در ايران زعفران پرورش شده است.
كشت زعفران در زمين و گلخانه
شرايط كشت زعفران
آب و هواي مناسب براي كشت زعفران جالب است زيرا اين گياه در مناطق نيمه گرمسيري پرورش مي يابد و در برابر گرما و سرما استقامت خيلي خوبي دارد. گياه زعفران در شرايطي كه زمستان ملايم و تابستان گرم و خشك دارد كشت مي شود. اين گياه در اكثر نقاط كشور رشد خوبي دارد ولي كيفيت زعفران يكسان نيست براي مثال زعفران همدان و غرب كشور كيفيت بيشتري در مقابل به مناطق ديگر دارند. رشد زعفران از مهرماه آغاز مي شود و تا ارديبهشت ادامه پيدا ميكند و در اين ماه به خواب بهاري رفته پس در دوره خواب نبايد آبياري كرد زيرا سبب شكستن خواب گياه شده و چرخه رشدي زعفران دچار مشكل مي شود.
دماي مناسب براي كشت زعفران
زعفران در نقاطي كه بيشتر دماي سي و پنج تا چهل درجه سانتيگراد و ارتفاع بين هزار و سيصد تا دو هزار متر از سطح دريا رشد خوبي دارد. زمان مناسب كاشت زعفران خرداد تا شهريور ماه است.
مراحل كشت:
۱- آماده سازي زمين
خاك مناسب براي زعفران خاك لومي شني است، اين خاك محيط كشت مناسب را براي زعفران ايجاد مي كند و رطوبت را براي پياز گياه نگه مي دارد .
۲- پياز زعفران
پياز بايد سالم و فارغ از انواع آلودگي ها مانند كنه و قارچ باشد . پس از انتخاب پياز مناسب بايد سريع كشت شود چون پيازچه در معرض انواع آفت و بيماري ها است.
3- آبياري زعفران
پس از كاشت پياز اواسط مهرماه در هر سال اقدام به آبياري مي شود. كه در مناطق مختلف اين زمان متفاوت است. گل زعفران تحت تاثير آبياري اوليه و به موقع ميباشد . براي اينكه در برداشت زعفران مشكلي ايجاد نشود زمين را به بخش هاي مختلف تقسيم بندي كرده در فواصل مشخص آبياري را انجام ميدهند. تا در دوران گلدهي بخش ها همزمان رخ ندهد.
4- حذف علف هاي هرز
علفهاي زائد به دليل رقابت كردن با ريشه زعفران براي بدست آوردن آب و مواد غذايي و نور آفتاب باعث كم شدن زعفران در مرحله برداشت مي شوند، همين طور ممكن است در كاشت و برداشت محصول مشكلاتي ايجاد كند و ميزبان بسياري از قارچ ها و آفات باشد، در زمين كشت زعفران بعد از آبياري دوم وجين صورت مي گيرد.
5- كوددهي منظم
انجام عمل كوددهي بوسيله كود هاي مناسب براي رشد اين گياه بسيار مي تواند به افزايش رشد و عطر و رنگ گياه زعفران كمك كند.
6- كشت و برداشت زعفران
چينش گل زعفران وابسته به وقت آبياري است اما اصولا در آبان آغاز گلدهي زعفران است كه بيست الي سي روز طول مي كشد و روزانه بايد گلچيني و برداشت صورت گيرد.
منبع:


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۱۵:۲۱ توسط:شركت پالايش كود موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :